Teraz jest 14 gru 2018, o 04:04

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 sty 2017, o 14:46 
Site Admin

Jak zrobić własny absorber do rolki.
Obrazek

Tym razem mam dla Was krótki i prosty tutorial na wykonanie własnych absorberów, czyli wkładek tłumiących do rolek.
Sposób ten ma wiele zalet:
-Po pierwsze, uzyskamy w ten sposób absorber idealnie dopasowany do rolek (idealne do takich modeli jak Salomon ST)
-Silikon utwardza się poprzez połączenie dwóch substancji silikonu i katalizatora. Im więcej katalizatora tym krótszy czas zastygania masy ale też zwiększa się jego sztywność. Mówiąc krótko można regulować twardość takiego absorbera.
Poza tym na rynku dostępne są inne rodzaje silikonów, bardziej rozciągliwe, czy też bardziej miękkie (w razie potrzeby służę pomocą w wyborze).
-Możliwość stworzenia absorbera do rolki, w której go praktycznie nie ma.
Mam tu na myśli głównie konstrukcje z montażem SSM w rolkach freeskate. Czyli Rollerblade Twister, Powerslide Imperial itp. Wiadomo, taka konstrukcja narzuca nam redukcję wysokości tego elementu, to też producenci stosują je w tak symbolicznych rozmiarach. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu odlać je z silikonu nieco grubsze i większe.
-Poprawa dopasowania rolki. Kto powiedział, że nie można wykonać absorbera na całą powierzchnię buta? Jeśli warstwa będzie wystarczająco gruba zyskamy amortyzację całej podeszwy (jak to miało miejsce w Salomon FSK). Dodatkowo jeśli ktoś miał za luźny liner wówczas powędruje on nieco wyżej w bucie, a stopa będzie miała trochę ciaśniej i przez to będzie lepsze trzymanie, a przy okazji zyskamy absorpcje.
-Cena. Za pojemnik silikonu (ten, który ja stosuję) zapłacimy 80zł, jest to silikon+jeden pojemnik katalizatora. Oszacowałem, że z jednego takiego pojemnika 1L można spokojnie wykonać 6-8 absorberów grubości 1,8 cm do salomon ST, jeśli mowa o mniejszych to znacznie więcej. Daje nam to kwotę 20zł przy parze absorberów.
Przekonałem was do zabawy w odlewanie własnych elementów rolki?

Jeśli tak to już piszę co będzie potrzebne do ich wykonania:
- Silikon+katalizator (można dokupić dodatkowy katalizator by osiągnąć większą sztywność elementu)
- Ochronne rękawice, okulary. Katalizator niestety jest bardzo szkodliwą substancją i trzeba obchodzić się z nim bardzo ostrożnie.
- Forma odlewowa, tutaj stosujecie skorupę rolki, dla której chcecie wykonać absorber.
- Taśma samoprzylepna. Przed odlewem trzeba zabezpieczyć wszystkie otwory wewnątrz skorupy by płynny jeszcze silikon nie przeciekł na wylot formy.
- Pojemnik do mieszania silikonu z miarką i łyżka.

NOTA TECHNICZNA
Stosowałem silikon Gumosil S który jest miękki i elastyczny, do takich należą również: Gumosil M, WW, K( bardziej miękkie niż S ) Natomiast Gumosil typu AD-4 ( jest o wiele twardszy niż S) . Zdecydowanie nie polecam Gumosili: T, B, E - są to kauczuki twardsze i łatwo ulegają rozdarciu !

Obrazek

Odlewanie

1. Należy oczyścić wnętrze shella z kurzu i brudu. Silikonowi brud nie przeszkadza, ale musimy zakleić wszystkie otwory, więc plastik musi być przyczepny. Następnie dokładnie zaklejamy otwory.
2. W shellu odrysowujemy linię, do której chcemy by sięgał absorber (ja o tym zapomniałem, zalałem za dużo i zrobiłem wyższy absorber). Jeśli o tym zapomnicie czeka was docinanie ręczne silikonu.
3. Ustawiamy odpowiednio skorupę rolki pod kątem w miejscu gdzie będzie mogła spokojnie leżeć 24h. Temperatura stygnięcia i mieszania silikonu musi wynosić 20-25 stopni Celcjusza na plusie.
4. Mieszamy obie substancje. Ja do pojemnika wlałem jakieś 180ml i przyznam, że przesadziłem z ilością, spokojnie mogło to być 120ml.
Proporcje powinny wynosić 1:1, ja zalewam silikon katalizatorem tak, że jego cienka warstwa zakrywa całą powierzchnię pojemnika. Nie można wlać za mało katalizatora bo wtedy masa nie stężeje i nie uzyska swoich właściwości.
5. Po starannym wymieszaniu (poczujecie większy opór jeśli składniki się już połączyły) ostrożnie zalewamy formę.
Silikon sam wypoziomuje się a jego powierzchnia będzie gładka.
Po tej czynności odstawiamy zalaną formę na jakieś 24h, czas może być krótszy w zależności od ilości użytego katalizatora, czasem jest to 6-8 godzin.
6. Po upływie 24h wyjmujemy gotowy element.
Mnie czekało jeszcze przymusowe docinanie nożykiem górnej warstwy bo wlałem za dużo silikonu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Wyszło pięknie gładko tyle że troche za wysoko...zapomniałem oznaczyć wysokość zalewania w skorupie....

Obrazek
O tyle za dużo nalałem....

Obrazek
I już poprawiony docięty na odpowiednią grubość.

Obrazek
Silikon jest tak zwrarty i sprężysty że spokojnie absorber mógł by być jeszcze niższy.

Podsumowanie
Silikonowy absorber jest bardzo sprężysty, zapada się zdecydowanie mniej niż oryginalny. Nie ma efektu pływania i zapadania się stopy w rolkę. Więc w przypadku Salomon ST można by pokusić się o dolanie nieco cieńszego elementu. Dodatkowo dobra informacj adla osób które używają Salomon ST na miasto z dużymi kołami, dużo wygodniej jeźdiz się z tym absorberem z silikonu nie ma takich strat energii podczas odpychania się.

Co do wytrzymałości to z silikonami w pracy mam do czynienia od lat. Formy charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na rozrywanie, zgniatanie. W pracy traktujemy je bardzo źle a wytrzymują do pięciu lat z tym, że je regularnie rozrywamy, rozciągamy itp. Tutaj mamy do czynienia z jednolitym zwartym elementem w zamkniętej formie.
Cena 80zł nie jest mała chociaż w sklepach zdarzają się absorbery, które kosztują 170zł za komplet.
Zawsze można się zrzucić podzielić koszty i wówczas wychodzi za komplet około 20zł a nawet mniej tak jak pisałem wyżej.
A ! Jeszcze waga, silikon jest nieco cięższy od oryginalnych piankowych wkładek, ale można go odlać nieco cieńszy ze względu na dużą sprężystość.
Można też kombinować i np. na dnie przed odlewem zastosować kawałek jakiejś pianki, którą potem zalejemy i wtedy będzie dwuwarstwowy lżejszy absorber.

Gdzie kupić taki silikon?
Ja kupuję tutaj:
http://www.silikonypolskie.pl/ Niestety by zoabczyć sklep i ceny trzeba się zalgować.
Facebook: https://www.facebook.com/silikonypolskie/?fref=ts

Polecma także stronę:
https://www.facebook.com/SmoothOn/?fref=ts
Smooth-On to droższa bardziej profesjonalna marka, głównie używam żywic od nich ale silikony też testowaliśmy, mają jeszcze lepsze właściwości ale są droższe.

D.I.Y. Silicone shock absorbers

Advantages of Silicone absorbers:
-perfect fit for different models of skates
-you can adjust the stiffness of silicone through various proportions of components, or different brands of silicone (softer and more extensible)
-you can create absorber for skate that never had one, for example Roces/Valo or even the entire surface of the sole
-improving the fit in the skate by raising liner over the entire surface
-low price, the cost of one pack of silicone is 20$ (one liter/045lb) to make one shock absorber (shell 27/28cm) you need 120grams/0,26lb of silicone this gives eight absorbers.

Technical note
If you use silicones from brand Gumosil use only Gumosil S- soft and Gumosil M, WW, K - very soft.

Things you need to do casting:
-silicone and catalyst
-protective gloves and glasses (catalyst is a hazard substance)
-mold for casting (shell)
-a tape to protect holes in the shell
-mixing bowl with a scale and a spoon

Molding:
-clean the inside of the shell for better grip of the tape
- draw a line inside the shell that you want to be reached by absorbers
-set the shell at the right angle
-mix two substances (according to the manufacturer's instruction)
-after thorough mixing, pour the silicone to the form
-after this operation we have to wait 24 hours or less
-by this time a silicone form is ready for use

Summary:
Silicone absorber is much more elastic than the original, it bends and collapses under the feet much less. It has a really high mechanical resistance to bending and stretching. I?ve tested it in really extreme conditions and it?s been fine. This form suits me well for five years already. It?s slightly heavier than the original absorbers made of foam, but with greater flexibility a cast can be thinner than the original. You can also experiment with putting in a silicone other lighter foam material.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: 1 lut 2017, o 18:30 
Dużo pisze

Super :) na bank się przyda na przyszłość, pewnie nie tylko do absorberów ale jakichś elementów wypełniających itd..
Zarzucam na ostricza

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

Strefa czasowa: UTC + 1