Teraz jest 23 lip 2018, o 07:08

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 sie 2016, o 11:23 
Site Admin

Obrazek
Zdjęcie: Bern Unlimited

GARŚĆ TEORII
Bern to bardzo popularna i znana marka specjalizująca się w produkcji kasków do sportów ekstremalnych.
W Polsce nieco mniej znana.
Na świecie, ale w dużej mierze w Stanach Zjednoczonych to popularny brand wśród rowerzystów miejskich, czy kurierów. Bern w tym środowisku działa bardzo prężnie i stara się promować swój produkt na różne sposoby.
Od sesji z kurierami rowerowymi, poprzez ich sponsorowanie aż do lokowania swojego produktu w filmach (np. Premium Rush)
Dlaczego opisuję tutaj właśnie taki kask rowerowy?
Bo to nie do końca jest zwykły kask rowerowy. Jak wspomniałem wyżej, Bern opracował serię kasków przeznaczonych stricte dla kurierów i rowerzystów miejskich. Na tle pozostałych, typowych kasków na rower odróżniają się one bardzo solidną i mocno zabudowaną konstrukcją, zupełnie jak typowe kaski na rolki czy deskę (mocno zabudowana potylica). Więc na czym polega jego wyjątkowość?
Poza tym, że jest on mocno zabudowany po bokach i z tyłu głowy, wykonany jest także z nieco innego materiału niż typowe kaski.
Tradycyjny kask na rolki, deskę czy rower zrobiony jest z pianki EPS, czyli potocznie zwanego styropianu, taki materiał dla spełnienia norm bezpieczeństwa narzuca pewne ograniczenia.
Otwory wentylacyjne nie mogą być za duże by w trakcie upadku zbytnio nie osłabić jego integralności. Musi mieć odpowiednio grube ścianki by wytłumić ewentualne uderzenia i pełnić swoją funkcję należycie.
Jakie są tego minusy wie chyba każdy używający tradycyjnego kasku na rolki/do sportów ekstremalnych.
W takim kasku jest bardzo gorąco ze względu na jego grubość, małe otwory wentylacyjne w ciepłe dni nie bardzo się sprawdzają, a poza tym jego gruba budowa nie zawsze wygląda zbyt estetycznie i nie każdemu się to podoba.
I tutaj pojawia się Bern Allston, jego skorupa wykonana jest z pianki nazywanej przez producenta Zipmold+. Kontaktowałem się z producentem w tej sprawie by dociec czym jest konkretnie Zipmold, jednak nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi. Natomiast z własnych doświadczeń z pracy mogę zasugerować, że materiał ten jest w swojej strukturze bardzo zbliżony do pianki XPS (przedstawiciel Berna w rozmowie nie zaprzeczył, że nie jest to XPS). Dla tych, którzy nie znają tego materiału spieszę z wyjaśnieniem. XPS, potocznie styrodur to materiał, który powstaje w podobnym procesie technologicznym jak styropian, z granulek polistyrenu. W procesie tworzenia granulki poddaje się działaniu wysokiej temperatury, ciśnieniu, a także wtłacza gaz, co ma znaczący wpływ bo dzięki temu materiał ten zyskuje jednorodną strukturę.
Nie ma tu osłabienia między komórkami, jak ma to miejsce w przypadku styropianu, który nie ma jednolitej struktury.
Dzięki temu materiał ten jest bardziej wytrzymały, ma większą wytrzymałość mechaniczną. Dlatego przy tworzeniu skorupy kasku z pianki Zipmold+ można stosować cieńszą konstrukcję ścianek a także większe otwory wentylacyjne, z jednoczesnym zachowaniem standardów bezpieczeństwa jakie oferują tradycyjne kaski z pianki EPS (styropian).
Dzięki temu cały kask jest mniejszy w porównaniu z kaskami wykonanymi z pianki EPS

Wracając do kasku Bern Allston, kask spełnia wszelkie potrzebne normy w Europie jak i w USA.
Dla nas najważniejsza z nich to EN 1078 czyli norma dopuszczająca kask do użytku przez rowerzystów, rolkarzy i deskorolkarzy.
Bywa, że kaski sprzedawane jako rolkowe w niektórych sklepach nie spełniają tej normy. Bern robi to z nawiązką.
Więcej o normie możecie przeczytać pod tym linkiem: https://en.wikipedia.org/wiki/EN_1078

Obrazek
Olbrzymie otwory wentylacyjne z przodu naprawdę działają.

TEST PRAKTYCZNY
Kask zakupiłem w zeszłym roku i praktycznie od początku sezonu, to jest od wiosny używam go, jak na razie głównie na rowerze, dd upalnych, poprzez zimne, czy słoneczne dni, także w deszczu.
Pierwsza sprawa, dla mnie istotna, kask prezentuje się bardzo dobrze, także na głowie.
Tak jak wyżej wspominałem ścianki kasku są znacznie cieńsze, dodatkowo na jego wielkość ma także wpływ zewnętrzna warstwa ochronna, wykonana z cienkiej warstwy plastiku, jak by tylko pomalowanej, gdzie przy tradycyjnym kasku mamy tu dodatkową zakładaną gruba skorupę na kask.
Kask jest naprawdę lekki, chociaż nie mogę powiedzieć, że odczuwam bardzo dużą różnicę między tym a tradycyjnym kaskiem. Kask waży 370 gram, gdzie mój poprzedni kask PRO-TEC B2 ważył 450 gram.
Otwory wentylacyjne rzeczywiście dają radę bardzo dobrze chłodzić głowę. Testowałem go w największym upale i nie czułem jakby głowa miała mi się zaraz ugotować, wręcz przeciwnie, powietrze przyjemnie chłodziło moją czachę.
Pewnie dodatkowy pozytywny wpływ na taki odbiór kasku w upalny dzień ma też jego wnętrze, bo i o nim trzeba wspomnieć.

Obrazek

Obrazek

Także tutaj producent poszedł inną drogą.
Tradycyjny kask równa się grube miękkie gąbki poprzyklejane na rzepach, ocieplające głowę już po założeniu.
W Allstonie wyściółkę stanowi liner składający się z dwóch części, w górnej części zrobiony z tworzywa sztucznego z miękkimi przetłoczeniami, a zamocowanego na rzepach. O grubości pianki o połowę mniejszej niż w moim tradycyjnym kasku PRO-TEC.
Drugi liner znajduje się na obwodzie głowy, wykonany jest z miękkiego materiału, nieco grubszy w tylnej części, mniej sprężysty niż typowe pianki w kaskach tego typu. Mocowanie do skorupy odbywa się za pomocą metalowych napów.
Dodatkową zaletą tego modelu i wielu innych kasków marki Bern jest możliwość customowania kasku.
W zależności od potrzeb możemy zastosować tradycyjny liner, na słoneczne dni liner z wywijanym daszkiem do góry (taki posiadam ja) a na zimę ocieplany liner, z dodatkowym ocieplaczem na uszy, czy ze zintegrowanymi słuchawkami do podłączenia mp3 (tylko w wersji zimowej).
Tak zaprojektowane wykończenie wnętrza nie podgrzewa dodatkowo głowy, na początku obawiałem się, że przez to kask może być za twardy, jednak nosi się go bardzo wygodnie, nawet gdy jest mocno zapięty na głowie, nie powoduje żadnego dyskomfortu.
Zapięcia kasków to tradycyjne paski, zapinane na klamrę i regulowane w trzech miejscach. Pod brodą oraz pod uszami. Regulacja jest bardzo prosta, wystarczy zwolnić plastikowe blokady, dopasować i ponownie zabezpieczyć, blokady samoczynnie nie otwierają się ani nie przesuwają podczas użytkowania.
Dodatkowa regulacja znajduje się z tyłu głowy w linerze znajdującym się na jej obwodzie.
I tutaj możemy spotkać dwa modele kasków, z regulacją mechaniczną plastikowym pokrętłem zmniejszającym lub zwiększającym obwód, lub prostszym rozwiązaniem czyli rzepem ze szlufką który pełni to samo zadanie co pokrętło. Według mnie rzep to lepsze rozwiązanie bo na pewno jest mniej narażony na uszkodzenia.
Jak na razie nie miałem okazji sprawdzać jego właściwości ochronnych jednak poza tym całkowicie spełnia moje oczekiwania.

Obrazek

Obrazek

Różnica pomiędzy Bernem Allston a tradycyjnymi kaskami typu ?skate? jest naprawdę odczuwalna.
Raz że wentylacja jest naprawdę sensownie zaprojektowana i skutecznie odprowadza ciepło oraz wentyluje, dwa genialni dizajn, kask który wreszcie fajnie wygląda na głowie. Fajnym bajerem jest też zintegrowany daszek, sprawdzi się i na rolkach i na rowerze, chroni przed słońcem czy wiatrem, kiedy przeszkadza wystarczy go odgiąć do góry. Na podsumowanie tych zalet potwierdzone normą bezpieczeństwo i charakter kasku, który idealnie wpasowuje się jako sprzęt dla osób uprawiających sporty ekstremalne.
Minusem może być cena, za modele w aktualnych kolorach na ten rok kask kosztuje 90 dolarów, czyli około 350zł, ale warto szukać promocji modeli w kolorach z ubiegłych lat, ja właśnie taki kupiłem.
Mogę szczerze polecić ten kask.

Obrazek
Po wygięciu daszka do góry kask wygląda tak.

Obrazek
Różnica w grubości ścianek jest olbrzymia.
Po lewej PRO-TEC B2, po prawej BERN Allston. Mimo że cieńszy, Bern nadal spełnia standardy bezpieczeństwa, także te dotyczące jazdy na rolkach !

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zdjęcie: Bern Unlimited

Przydatne linki:
http://www.bernunlimited.com/
https://www.facebook.com/bernunlimited/?fref=ts

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: 1 wrz 2016, o 09:27 
Dużo pisze

Ale masz brodę, nie wiedziałem że zapuściłeś ;)
Miałem kupić kask z tej samej promocji, ale on mi się nie podoba, niby wygląda dobrze ale mam wrażenie że wyglądał bym w nim słabo... wieem nie od wyglądu jest kask ;) Muszę gdzieś przymierzyć i zobaczyć jak się prezentuje, za to daszek i te wymienne wyściółki to super sprawa.

PostNapisane: 1 wrz 2016, o 10:31 
Site Admin

Właśnie zapuszczam drugi dzień, żeby było do hipsterskiej fotki w kasku ;) i uzupełnie recke :)
Właśnie on jest spoko przez to że w nim głowa nie wygląda jak dynia tylko jest mniejszy, ale kask to tylko kask, dziewczyn sie nie wyrywie na kawałek styropianu :P

Strefa czasowa: UTC + 1