Teraz jest 22 kwi 2018, o 05:42

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 mar 2015, o 10:04 
Początkujący

Hej,

Aktualnie mam rolki Fusion X3 stock szyna. Sporo zacząłem jeździć w zimie Freestyle Slalom pod dachem i zastanawiam się nad zmianą szyny (na razie zrobiłem banana 76,80,80,76 i jest mega różnica - lepsza zwrotność, mniejsza prędkość).

Czy waszym zdaniem jest sens zmiany szyny? Myślałem o tej pomarańczowej Salomon Crossmax V3 ale nigdzie jej nie ma (używanej oczywiście).

Mam możliwość kupienia tanio używanych Salomon Deflector z szyną 238, tylko nie wiem, czy kółka 72 i taka krótka szyna nie będą dla mnie za małe (180cm, 83kg) ....

Co to jest rockering w osi poziomej w tych rolkach? Czy można zrobić banana 4 x 72 za pomocą tego machanizmu?

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: 26 mar 2015, o 10:48 
Site Admin

Ja bym nie szedł w deflectory ponieważ to także jest szyna kompozytowa, do slalomu lepiej coś sztywniejszego z aluminium.

Na OLX są Fusion tanie X5 z szyną aluminiową 243mm.
No albo szukać samej szyny.

PostNapisane: 26 mar 2015, o 22:04 
Początkujący

Deflectory ?:D tanio tzn za ile?i jaki rozmiar :D

PostNapisane: 27 mar 2015, o 10:13 
Początkujący

Ok. 100 PLN. Deflector 2 - rozmiar 42 - szyna 238.

Ta krótka szyna mnie kusi, z tym, ze tam chyba max. kółka 72.

Czy możecie napisać, co to jest ten rockering w osi poziomej, bo z kółkami 68 (do ew. banana) to chyba jest problem. Są tylko takie zielone powerblade - rekreacyjne.

PostNapisane: 29 mar 2015, o 17:58 
Stały bywalec

Rockering w osi poziomej oznacza że możesz szynę dodatkowo o kilka mm "skrócić" ustawiając położenie osi do wewnątrz.

Zmiana szyny w X3 ma sens, ale nie na tą z Deflector i raczej gdybyś chciał mieć lepszy setup do freeskatingu.

Jak chcesz jeździć freestyle slalom to zalecałbym jednak zmianę rolek - Fusion słabo trzymają w palcach. W okolicach 600 zł kupisz Powerslide Imperial, Powerslide Metropolis, Rollerblade Storm czy Roces Metropolis.

Prawda jest taka, że nie masz za wiele opcji do wyboru. Albo szyna 243mm Rollerblade Fusion albo ta z Seba SX lub jakaś aluminiowa Salomon. Ciężko jednak je już dostać i w praktyce to zapłacisz za kawałek aluminium tyle, że lepiej sprzedać Fusion i kupić nowe rolki bardziej przyjazne slalomowi.

PostNapisane: 30 mar 2015, o 08:58 
Początkujący

Dzięki za porady.

Chciałbym mieć właśnie takie w miarę uniwersalne rolki FSK, na których łatwiej niż teraz byłoby jeździć również slalom.

Jak się wkręce w slalom to pewnie zainwestuję w twistery.

Rozglądałem się za szynami Salomona i da radę kupić szynę od Deemaxów, z tym, że to są szyny hi-lo. Wtedy do banana trzeba użyć 3 rozmiarów kółek - to chyba nie ma sensu...

Sprawdzałem tez te Fusion X5 z olxa. One mają rozmiar 28 a ja teraz jeżdzę na 27,5 i jest ok (na początku było ciasno, ale się rozbiły). Czy w razie czego będę mógł przełożyć liner z X3 do X5?

PostNapisane: 30 mar 2015, o 09:56 
Site Admin

To ściema z tym hi-lo. Miałem szyny z Salomona z regulacją na jednej linii koło i bez regulacji z hi lo,i w obu przypadkach przy nie obciążonej ciężarem szynie i założonych czterech kołach tej samej średnicy zawsze pierwsze i trzecie koło jest pół milimetra w powietrzu.

Po założeniu rolek na nogi wszystkie dotykają normalnie podłoża, jest minimalne wrażenie że rolka jest trochę zwrotniejsza przez uniesienie przedniego koła ale po jednej, dwóch jazda już tego się nie odczuwa.

Ale nie ma tu mowy o jakimś bananie, wychyleniach w przód czy tył, normalnie można użytkować taka szynę z czterema kołami.

PostNapisane: 30 mar 2015, o 18:05 
Stały bywalec

Co do banana w szynach Salo - w szynach takich, jakie ja posiadam (247 EA-R Limited) można ustawić flat (nowe koła jednak haczą o spód buta i trzeba zrobić delikatne wyżłobienia - ale za to jest nisko!) z 80mm więc banana bez problemu, też. Wystarczy ustawić przednie osie pozycją do góry (czyli strzałka na głowni osi w górę) i możesz wsadzić normalne rozmiary 76-80-80-76 by mieć banana.

Te bez rockeringu (lub z rockeringiem, ale osiami ustalonymi w dół) dają na samych kołach 80mm właśnie efekt uniesienia przedniego koła o którym pisał Przemek. W dzisiejszej dobie możesz jednak kupić koła na sztuki, co jest dużym ułatwieniem w porównaniu do czasów, gdy Salomon były najlepszymi rolkami do slalomu - ustawienie (od tylnego koła) 76-80-76-72 da Ci klasycznego banana.

Ale nawet jak włożysz w nie standardowe 76-80-80-76 - nie będzie tak źle, wszystko z czasem się dotrze.

Alusy Salomon to jedna z najlepszych inwestycji jakie możesz poczynić w rolki ze standardem UFS, więc jak możesz je wyrwać w przystępnej cenie, to warto - nawet jak będziesz kiedyś zmieniał rolki na Twistery czy inny model, to tylko więcej kasy wyciągniesz za spylenie customa Fusion na alu Salomon ;)

(Swoją drogą nie wiem Przemek czemu w Twoich EA-R nawet jak miałeś flat ustawiony to przednie koło się unosiło - sprawdziłem teraz, u mnie w tym ustawieniu wszystkie koła dotykają blatu stołu, równo).

Ewentualnie X5 ze zwykłą szyną 243mm to też dobre wyjście. Fusion 27,5 i 28cm to ten sam rozmiar skorupy, więc możesz przełożyć liner. Robisz tę jedną rzecz i od razu spylasz X3. Będzie akurat na komplet dobrych kół.

PostNapisane: 30 mar 2015, o 18:14 
Site Admin

Herbata napisał(a):
(Swoją drogą nie wiem Przemek czemu w Twoich EA-R nawet jak miałeś flat ustawiony to przednie koło się unosiło - sprawdziłem teraz, u mnie w tym ustawieniu wszystkie koła dotykają blatu stołu, równo).

Poważnie, nie mam zdjęć ale to porównywałem kiedyś z ciekawości na idealnie równym blacie z nowymi kołami i włąśnie w obu przypadkach identyczny efekt, pierwsze i trzecie koło minimalnie uniesione.

PostNapisane: 30 mar 2015, o 22:56 
Stały bywalec

Fffffuuuuu porypało mi się z tym rozmiarem shella Fusion. Pomroczność jakaś, mało spałem.

43 i 44 mają ten sam shell. 42,5 mają mniejszy. Tak czy inaczej, zrobisz wymianę szyn i pójdą w świat ;)

A co do tej sprawy z szynami Salomon, aż jutro sprawdzę z nowymi kołami z ciekawości...

Strefa czasowa: UTC + 1