Teraz jest 19 lip 2018, o 17:57

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 wrz 2015, o 21:16 
Dużo pisze

Jak już wcześniej wspominałem, mam problemy z doborem rolek dla siebie, wszystkiemu winne są bardzo płaskie stopy. Nawet w Twistach czy Imperialach moja stopa żyje własnym życiem, nigdy nie mogłem uzyskać pełnego wypełnienia boota a dodatkowe wkładki pogarszają stabilność, stopa "pływa" a siła odbicia zamiast na koła idzie we wkładki.
Wpadłem na pomysł zrobienia twardej termoformowalnej wkładki wypełniającej, pomysł okazał się być trafionym, pojeździłem już na tych wkładkach i nie czuć że coś zostało dołożone a boot jest dobrze wypełniony dzięki podniesieniu stopy.

Do wykonania wkładek użyłem spienionego PCV, jest to tworzywo którego używają firmy reklamowe do robienia szyldów, tablic reklamowych itd. Jest łatwe w obróbce, tanie, lekkie, wytrzymałe i można je formować pod wpływem temperatury.

Płytę PCV najlepiej kupić w postaci formatek z Allegro, Olx lub po prostu podejść do firmy reklamowej i kupić tyle ile potrzebujemy za przysłowiowego browara, często dostaniemy takie skrawki za free. Należy dobrać grubość jaka będzie potrzebna, w moim przypadku to 5mm.

Do wykonania wkładek będziemy potrzebować:

-płyta PCV
-nóż do tapet
-jakieś pisadło
-papier, tekturka, nożyczki i co kto tam potrzebuje do wycięcia szablonu
-papier ścierny, pilnik
-suszarka do włosów (nie polecam opalarki ponieważ ma zbyt wysoką temperaturę, można uszkodzić liner)

Wkładka powinna wchodzić do linera/boota ciasno, nie może się przemieszczać w czasie jazdy, dlatego musimy bardzo dokładnie zrobić wzór który przeniesiemy na płytę. W przypadku kiedy wkładka będzie w linerze możemy odrysować wzór od oryginalnej wkładki. Jeśli wkładka będzie spoczywała pod linerem mamy trochę więcej roboty, bo trzeba będzie zrobić szablon z papieru/tekturki, do finalnej wersji szablonu najlepiej użyć tektury o grubości zbliżonej do płyty PCV.

Kiedy wzór mamy przeniesiony na PCV przystępujemy do cięcia,osobiście preferuję nóż do tapet, nie trzeba a nawet nie powinno się używać dużej siły bo paluszki mogą się przydać jeszcze kiedyś, uwierzcie nóż który pod dużym naciskiem nagle traci podparcie, sunie jak błyskawica i tnie wszystko...

Jeśli będziecie robić to na stole, podłóżcie coś pod spód żeby nie uszkodzić mebla.

Dobrą metodą jest wielokrotne cięcie po tej samej linii, po kilku/kilkunastu ruchach płyta jest przecięta i ma w miarę równe krawędzie. Odradzam łamanie, kruszenie bo może popękać, frezy też się nie nadają bo PCV się topi. Następnie musimy wygładzić i zaokrąglić brzegi, dla estetyki;) ale też dlatego że wciskanie wkładki do boota/linera może być utrudnione lub nie możliwe kiedy krawędzie będą ostre, możemy też podrzeć wyściółkę linera, koniecznym może się okazać podszlifowanie brzegów od spodu pod odpowiednim kątem aby wkładka dobrze leżała jeśli będzie spoczywała pod linerem w skorupie.

Kiedy wkładki są gotowe przystępujemy do termoformowania, ten punkt będzie się różnił w zależności od typu rolki i tego gdzie chcemy umieścić wkładki.

UWAGA! PRZED ZAŁOŻENIEM ROLKI SPRAWDŹCIE TEMPERATURĘ WEWNĄTRZ LINERA, JEŚLI SUSZARKA ZA MOCNO PODGRZEJE PCV MOŻECIE SIE POPARZYĆ !

Załącznik:
podczas grzania musi być przewiew, inaczej suszarka się przegrzeje.jpg
podczas grzania musi być przewiew, inaczej suszarka się przegrzeje.jpg [ 186.65 KiB | Przeglądane 8685 razy ]

Załącznik:
wkładki, przed i po formowaniu.jpg
wkładki, przed i po formowaniu.jpg [ 130.25 KiB | Przeglądane 8685 razy ]

Załącznik:
jeszcze raz wkładka gotowa i przed formowaniem.jpg
jeszcze raz wkładka gotowa i przed formowaniem.jpg [ 116.53 KiB | Przeglądane 8685 razy ]

Liner zintegrowany na przykładzie K2 Natural - do boota wkładamy tylko wkładkę z PCV, sprawdzamy czy będziemy w stanie wcisnąć nogę żeby uformować tworzywo, jeśli stopa się mieści to wszystko gra, jeśli nie trzeba użyć wkładek o mniejszej grubości. Aby nagrzać wkładki trzeba odpowiednio umieścić suszarkę, nie może ona być wepchnięta do linera ponieważ będzie się przegrzewać i wyłączać. W moim przypadku wystarczyło 10 minut, PCV robi się giętka przy około 50*C, oczywiście zależy to od jej grubości. Kiedy wkładka jest nagrzana, wkładamy stopę do środka, wiążemy całą rolkę tak mocno jak tylko się da i stajemy na niej, obciążając mocno. Można poskakać, balansować na tej nodze itd., chodzi o to żeby dobrze odcisnąć i uformować wkładkę. Jak poczujemy że wkładka stygnie, zdejmujemy rolkę, trzeba jeszcze chwilę poczekać i można obejrzeć efekt naszej pracy, jeśli jest za mało uformowana, powtarzamy operację.

Liner nie zintegrowany Fusion, Twisty, Seby itd- Jeśli chcecie zaaplikować wkładki do linera to cała operacja wygląda jak ta opisana wyżej, tyle że do formowania liner z wkładką PCV muszą być w skorupie, nie wkładamy miękkiej wkładki właściwej.

Wkładka umiejscowiona pod linerem ? wkładamy wkładkę do boota, nagrzewamy, myślę że można nagrzać mocniej niż w poprzednim przypadku bo boot będzie mocniej odbierał ciepło a nogę będziemy mieli chronioną przez liner. Po nagrzaniu szybko wkładamy liner, bez właściwej miękkiej wkładki, ubieramy rolkę i wiążemy/spinamy ją na max. Cała reszta operacji wygląda jak w poprzednich przypadkach.

Kiedy wkładki są gotowe, dajemy na miejsce właściwe miękkie wkładki i idziemy na rolki, ciesząc się bardziej dopasowanymi bootami ;D

Pamiętajcie że musicie dobrać płytę PCV o odpowiedniej grubości, tak aby nie było luzu jak i nie było za ciasno. Trzeba pamiętać o tym że używamy miękkiej wkładki właściwej która też ma jakąś grubość, którą musimy brać pod uwagę.

Nie odpowiadam za uszkodzenie linerów/rolek/suszarek do włosów/ulubionego dębowego stołu rodziców ;) Każdy odpowiada za siebie i musi uważać podczas pracy ostrymi i gorącymi narzędziami, uważajcie z nożem bo nie będziecie mieli jak wiązać rolek i otwierać browara ;)

Myślę nad innymi wersjami wkładek, może z jakimś absorberem, zintegrowane z właściwą wkładką itd. będę aktualizował wątek.

Niestety nie udało mi się zrobić zdjęcia które dobrze pokazuje, jak ładnie wkładka dopasowała się do krzywizny boota, gołym okiem widać to bardzo dobrze, jednak aparat w telefonie nie pokazuje szczegółów.

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: 23 wrz 2015, o 16:14 
Stały bywalec

Fajny pomysł i o nim będę pamiętał, choć taki problem miałem tylko w Metro i Seba FR, a do tych rolek wracać nie zamierzam ;)

Do wycięcia polecam piłę włosową. Kiedyś robiłem bumerangi z różnych tworzyw (głównie PP lub PE) i z brzeszczotem do metalu sprawdza się to świetnie.

PostNapisane: 23 wrz 2015, o 16:45 
Dużo pisze

Tak włosowa jest spoko, brzeszczot w tym przypadku był zbyt szeroki ze względu na krzywizny. Z PCV pracowałem juz wielokrotnie, różnymi narzędziami i jednak nóż sprawdza się najlepiej, nawet piłka włosowa generuje ciepło i zaczyna zamulać.

Ciekawą właściwością spienionego PCV jest to że po podgrzaniu utwardza się wewnątrz i płyta tworzywa staje się mocniejsza.

PostNapisane: 23 wrz 2015, o 22:52 
Stały bywalec

Ja tam nie miałem nigdy problemu żeby nawet takie krzywizny piłą włosową (ręczną!!!) wycinać ;)

Obrazek

PostNapisane: 23 wrz 2015, o 23:45 
Dużo pisze

Oczywiście, włosowa jest super bo ma brzeszczot szerokości 1-2mm i świetnie wyrabia się na różnych wywijasach :) powiedzmy że nóż/skalpel pozwala mi na dokładniejsze cięcie na długich odcinkach, szczególnie jeśli chodzi o materiały które nie lubią ciepła. To moje osobiste preferencje, podparte doświadczeniem :) pracowałem w stali, drewnie i najróżniejszych tworzywach, akurat do spienionego PCV używam noża, bo dobrze mi się to obrabia tym narzędziem, mógłbym to objechać frezem i też by było ok... ale tak jak mówię to moje osobiste upodobania, nic nie stoi na przeszkodzie żeby to ciąć włosową, brzeszczotem, frezem, nożem czy nawet nożycami do blachy lub drutem oporowym. Nóż nie robi bałaganu i pozwala na szybkie docięcie materiału, to mój argument :) do tego myślę że nóż ma prawie każdy a o pile włosowej słyszeli ci którzy bawili się w , modelarstwo itd

PostNapisane: 25 wrz 2015, o 06:42 
Użytkownik

U siebie zastosowałem trochę podobny patent, ale kupiłem gotowy. W butach wojskowych pod normalną wkładką jest plastikowa kratka i spisuje się świetnie.
doc struś a na tej Twojej nie ślizga się liner jakoś?

http://www.kin-ma.pl/files/22a.jpg

PostNapisane: 25 wrz 2015, o 08:07 
Dużo pisze

Mam liner zintegrowany i wszystko siedzi na styk więc wkładka się nie przesuwa, myślę że jak się dobrze dopasuje to będzie wporzo bo w wielu rolkach liner siedzi na plastiku a często na śliskiej wyściółce i jest ok. Można też zmatować wkładkę papierem ściernym a nawet przykleić coś o lepszej przyczepności, będę jeszcze kombinował z tym tematem.

Nie wiedziałem o istnieniu takich wkładko-kratek ;) dzięki za link.

PostNapisane: 16 maja 2016, o 19:17 
Początkujący

Robię mały odkop bo zainteresował mnie temat.

doc struś, kombinowałeś może coś jeszcze z tymi wkładkami? Zastanawia mnie też sam sposób formowania wkładek - już w linerze, a nie poza rolką. Nie myślałeś może nad tym, żeby wkładkę umieszczać na jakiejś poduszce/gąbce i wtedy na niej stanąć? Mniej więcej tak wygląda formowanie wkładek firmy Sidas, stąd pomysł.

kamilspider, jakiej grubości jest ta kratka? Formowałeś ją?

PostNapisane: 17 maja 2016, o 20:45 
Dużo pisze

Z tym formowaniem, chodzi też o to że jak formujesz w linerze/rolce, tworzywo jest na tyle plastyczne że się może łatwo ułożyć i pasuje idealnie do kształtu rolki. Nic potem nie odstaje ani się nie rusza, wkładka siedzi jak przyklejona. Puki co nie wydaje mi się żeby formowanie poza linerem/rolką było dobrym pomysłem, doszło by dużo szlifowania i dorabiania. Myślę też że wkładka uformowana na "poduszce" nie będzie dobrze leżeć, będzie miała dokładny kształt stopy a tu chodzi o dystans który idealnie leży w bucie a jednocześnie jest wygodny dla stopy.

Na razie prace leżą, ale mam zamiar coś zrobić do nowych rolek. Prototyp niestety poległ, po kilkuset kilometrach zrobionych na mieście, tworzywo popękało pod piętą, myślę że duży wpływ na to miała specyficzna wkładka z absorberem, która kierowała cały nacisk w jeden punkt.

Ta kratka do butów ma 5mm
Jest zrobiona z dość elastycznego plastiku, można go łatwo ciąć nożyczkami i dowolnie wyginać, nie wiem jednak czy temperatura by sprawiła że ta wkładka uzyskała by jakiś trwały kształt, prędzej się ułoży od wydeptania.
Są jednak dwie rzeczy które mi się w tej kratce nie podobają:
- kratka wydusza piankę i znacznie przyśpiesza zużycie spodu wkładki
- po przycięciu na wymiar zostają dość ostre krawędzie, nie ryzykował bym wpychania tego w słabsze albo zużyte linery bo mogło by się coś uszkodzić, stopiłem krawędzie zapalniczką i okleiłem taśmą żeby nie przecierały linera..
Poza tym kratka jest ok ;)

Strefa czasowa: UTC + 1