Teraz jest 17 paź 2018, o 21:41

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 cze 2016, o 10:39 
Site Admin

Już kiedyś publikowałem tutaj tekst na temat procesu barwienia rolek, ale warto go odświeżyć, tym bardziej, że przykład Powerslide ULTRON doskonale oddaje zalety barwienia plastiku i innych miękkich materiałów za pomocą barwnika RIT DYE.

Przydatne linki
Strona gdzie kupicie RIT DYE: http://www.meshwizard.eu/pl/barwniki/14 ... oszku.html
Strona producenta RIT DYE: https://www.ritstudio.com/
Rolki idealne do farbowania:
http://bladeville.pl/p/rolki-1/doop-342 ... 2e9NGiLTIU
http://bladeville.pl/p/rolki-1/powersli ... 2e9dWiLTIU
http://bladeville.pl/p/rolki-1/usd-18/u ... 2e9jWiLTIU

Okej, na początek musicie wiedzieć jedno, efekt jest tylko wtedy gdy chcemy przemienić białą rolkę lub jakąś w jasnym kolorze.
W dużym uproszczeniu - z barwieniem plastików i innych syntetycznych, bądź naturalnych materiałów jest trochę jak z mieszaniem kolorów na palecie.
Czyli przykładowo gdy bazą jest plastik żółtego koloru i zabarwimy go barwnikiem w kolorze niebieskim to na 99% otrzymamy plastik w odcieniu zieleni.

Jak wiecie otrzymałem na testy od marki Powerslide freeskejtowe Ultrony.
Roleczka bardzo przypadła mi do gustu, jednak jej kolorystyka nie trafiła w mój gust...

Bardzo ucieszyłem się informacją, że rolki zostają u mnie, bo mogłem zrobić customa, który już od początku gdy tylko zobaczyłem Ultrony siedział mi w głowie.

Przepis na czarno niebieskie Powerslide ULTRON-y

Potrzebujemy:

- Parę rolek (białe lub w innej jasnej kolorystyce)
- Barwnik RIT DYE (ilość opakowań w zależności jak intensywny efekt chcemy osiągnąć, w moim przypadku były to dwa opakowania)
- Wielki garnek
- Dostęp od kuchenki gazowej lub elektrycznej
- Folie do zabezpieczenia miejsca, w którym farbujemy, rękawiczki ochronne (RIT DYE, a w szczególności ciemne barwniki, bardzo szybko farbuje, z łatwością można zniszczyć nim nieodwracalnie biały blat kuchenny czy inne jasne przedmioty)

1. Przygotowujemy rolkę. Zdejmujemy wszystkie elementy, które będą przeszkadzać w prawidłowym zabarwieniu jej powierzchni. Cholewki sznurowadła, wkładki również lepiej usunąć.

Obrazek

2. Płynem do naczyń starannie szorujemy rolkę oraz inne elementy, które będziemy barwić. Po tym wszystko dokładnie należy opłukać czystą wodą. Należy usunąć brud i tłuszcz, a także resztki detergentu.

Czysta umyta rolka, nie wymaga suszenia przed farbowaniem.

3. Napełniamy garnek wodą. I tutaj są dwa przepisy, dwie opcje: bezpieczniejsza i bardziej ryzykowna.
Dla lepszego i szybszego efektu działania barwnika dobrze gdy woda, do której wsypujemy barwny proszek jest ciepła bądź gorąca, tak zaleca producent. Wówczas efekt barwienia jest naprawdę szybki. Minusem tej metody jest fakt, że woda+wysoka temperatura może spowodować rozklejenie się pewnych elementów w rolce, jak chociażby połączenie plastikowego shella z miękkim materiałem.

Druga metoda mniej ryzykowna i również proponowana przez producenta to zamoczenie farbowanego przedmiotu w roztworze, ale bez konieczności podgrzewania. Wówczas proces barwienia dużo bardziej się wydłuża. Mogą to być nawet 24 godziny, lub dłużej.

Ja wybrałem szybszą metodę, nieco zmodyfikowaną.
W garnku była gorąca woda prosto z kranu, dodatkowo temperatura była podniesiona małą ilością wody zagotowanej w czajniku, a w międzyczasie podczas moczenia rolek lekko podgrzewałem garnek by utrzymać stałą temperaturę.
Cały proces barwienia w wodzie trwał kilka godzin, aż do ostygnięcia wody.
Efekty było już widać po pierwszych minutach.

Obrazek

Ważna sprawa! Proszek wsypany do wody należy bardzo dokładnie rozmieszać ! Należy także mieszać wodę z zanurzonymi już elementami. Bywa, że drobiny proszku nie rozpuszczają się i zdarza się zabarwić miejsca na nieco intensywniejszą barwę. W przypadku niebieskiego barwnika może to być fioletowy lub czerwony !

4. Po upływie kilku godzin i osiągnięciu odpowiedniego koloru rolkę opłukujemy pod bieżącą wodą, tak by nadmiar koloru zmył się i w przyszłości nie zafarbował nam skarpet czy skóry.

5. Suszymy rolkę.

6. Niestety nie każdy element buta można zafarbować oddzielnie. I tak w przypadku Ultronów niebieski barwnik zafarbował czerwone elementy jedynie na nieco ciemniejszy czerwony.
Tutaj posłużyłem się już specjalistyczną farbą akrylową w spreju. Podobnymi farbami maluje się koszulki, które potem można swobodnie prać dzięki jej elastycznym właściwościom.

Do tego celu można także użyć farb typowo do barwienia skór, kryjących, osiągniemy identyczny efekt.

Maskownica z taśmy malarskiej.

Obrazek

Obrazek
Malowanie

Obrazek
I zdejmowanie maskownicy.

Kolejna uwaga
Nie wszystkie tworzywa sztuczne poddają się działaniu barwnika. I w celu spełnienia wizji niektóre elementy trzeba zastąpić nowymi. W moim wypadku cholewka biała kompletnie nie złapała koloru, jedynie klamry lekko zmieniły barwę, całość zastąpiłem czarnymi elementami. Również sznurowadła zamieniłem na czarne. Śruby i i mocowania rzepów, również pomalowałem akrylem.

I efekt końcowy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Każdy materiał reaguje nieco inaczej z barwnikiem, przez co osiąga się całkiem fajny efekt.

PRZED I PO
Obrazek

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: 20 cze 2016, o 11:09 
Dużo pisze

Wygląda super, ale myślałem że barwnik dał radę ze wszystkim.. Czarny cuff to ten o którym mówiłeś?
Robiłeś jakieś próby tego jak głęboko barwnik chwycił? Trzeba by zrobić test białej skarpety, żeby sprawdzić czy nie będzie farbować ;)

PostNapisane: 20 cze 2016, o 11:17 
Site Admin

Wiedziałem że zapomniałem o czymś wspomnieć w tekście... :)
No więc nie farbuje skarpet, już sprawdzone rok temu na moich butach :) (ten sam kolor co w przypadku PS Ultron)

Łapie na tyle głęboko że nie zdrapiesz tego, wiadomo gleba i szorowanie po asfalcie zedrze kolor, w przypadku normalnej jazdy bez katowania slajdów barwienie jest dobrym pomysłem według mnie, no i zawsze można poprawić barwiąc drugi raz ;)

Już któryś raz barwię cholewki, i zauważyłem że tego najtwardszego, połyskliwego plastiku nie da się zafarbować.
Jednak musi mieć jakąś tam porowatość, być może gdyby taką cholewkę przeszlifować papierem ściernym...

PostNapisane: 20 cze 2016, o 15:01 
Początkujący

Ja bym wrzucił trochę bardziej intensywny niebieski :)

Ale i tak wyglądają świetnie!

Kiedy wpadasz w nich na muszke?

PostNapisane: 20 cze 2016, o 15:25 
Site Admin

Też się wahałem który niebieski wybrać, w sumie są aż trzy podstawowe do wyboru.
Jazda będzie jak tylko słońce wyjdzie.

PostNapisane: 20 cze 2016, o 18:52 
Dużo pisze

Po papierze ściernym pewnie by zostały rysy, mogły by się różnie farbować..
Cholewka widocznie jest z innego plastiku niż reszta rolki, może też być z tworzywa o większej gęstości i nie pozwala wnikać barwnikowi, tak sobie kombinuję ;-)

PostNapisane: 20 cze 2016, o 21:46 
Site Admin

pewnie masz rację :)

PostNapisane: 21 cze 2016, o 07:38 
Dużo pisze

To tylko takie dywagancje :P zastanawiam się jak by specyfik sprawdził się do farbowania ciuchów, od tych zwykłych farb w saszetkach pewnie będzie lepszy, ciekawe jak by wypadł w porównaniu z farbą Simplicol.

A właśnie, pisałeś coś że szyny możesz przywrócić do fabrycznego koloru, czarna farba jest zmywalna i nie zabarwia podłoża?

PostNapisane: 21 cze 2016, o 08:33 
Site Admin

To akryl, trzyma się doskonale b mamy już jedna parę szyn pomalowaną nim od roku i trzyma się doskonale, jednak można go w miarę łatwo usunąć nie niszcząc przy tym oryginalnej powłoki lakierniczej.

Nie mam porównania ale Rit Dye-m farbuję też od paru lat spodnie i efekt jest genialny.

PostNapisane: 30 wrz 2016, o 06:47 
Początkujący

mógłbyś napisać parę słów o malowaniu szyny akrylem? jaką farbę polecasz? Wpadłem na takie farby do felg, ale może jest coś lepszego? https://www.praktiker.pl/produkt,90111, ... =QvBu40ljX

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1