Teraz jest 22 kwi 2018, o 05:44

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 wrz 2016, o 10:16 
Site Admin

Dziś pokażę jak połączyć dwa odmienne systemy mocowań w rolkach, SSM i UFS.
Jest to wykonalne ponieważ oba mają rozstaw otworów montażowych w odległości 165 mm.

Co do samego połączenia, za wiele tu nie tracimy, wiadomo UFS sam w sobie jest systemem, który daje niżej położony cały but, a SSM uniesioną piętę.
Pokażę jak w łatwy sposób podnieść piętę, by szyna UFS stała się szyną SSM.

Dodam jeszcze, że odwrotna operacja czyli łączenie buta UFS z szyną SSM również jest wykonalne, wówczas dodajemy adapter wyrównujący z przodu jednak to rozwiązanie nie będzie tak praktyczne ponieważ podniesie nam przód rolki o 1 cm.
I będzie wyżej niż w SSM oraz UFS.

Ta modyfikacja może być przydatna dla osób, które akurat dysponują takimi elementami rolek i chcą je po prostu wykorzystać.
Wiadomo, że zawsze najlepsze są połączenia fabryczne, dedykowane, przeróbki bez względu na to jak dobre, mogą prowadzić do uszkodzenia sprzętu, utraty gwarancji bądź w najgorszym przypadku do wypadku. Należy zawsze pamiętać o tym, że robicie to na własną odpowiedzialność.

W takim razie przystępujemy do operacji. Potrzebne będą:

- but SSM, u mnie Rollerblade Maxxum/Twister,
- szyna UFS, ja dysponowałem szyną Salomon FSK 247mm,
- materiał wypełniający 1 cm przestrzeni pod piętą (ja do tego celu używam płyty z bardzo twardego polietylenu, wy możecie użyć np. tworzywa sztucznego z deski do krojenia bądź innych materiałów jak aluminium, ważne by był on dostatecznie twardy i nie kruchy, bo od tego będzie zależeć wasze bezpieczeństwo),
- narzędzia, w zależności od metody i zastosowanego materiału użyjecie różnych narzędzi. Jednak podstawowe to miarka, wiertarka i jakaś precyzyjna piła/wyrzynarka, imadło lub ściski do przytrzymania podczas cięcia.

Obrazek

Zaczynamy

1. Na początek bierzemy wymiar z tylnej części buta, którą mamy zamiar podwyższyć.
Ważna sprawa, element powinien maksymalnie wypełnić powierzchnię, która jest płaska. Tak by jak największą powierzchnią łącznik przylegał do buta oraz do szyny. Będzie to miało wpływ na sztywność szyny w połączeniu z butem.
W innym przypadku gdyby element był mniejszy od podstawy szyny mógłby "pracować" podczas jazdy i wyginać podstawę buta. Mogłoby to później doprowadzić do zmęczenia materiału i oderwania pięty w bucie, lub innych uszkodzeń.

Obrazek

2. Wymiary przenosimy na formatkę przygotowanego materiału (polipropylen). W moim przypadku jest to 5,4 x 6,4 cm. Jest to wymiar dla RB Twister w rozmiarze 43.

Obrazek

3. Wycinanie. Materiał mocujemy i wycinamy dowolną piłą, pamiętajcie, że od użytego narzędzia będzie zależało jak równe i estetyczne potem będą krawędzie adaptera. Wyrzynarka tnie bardzo równo, polecam tą metodę cięcia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

4. Wycięty już element przykładam do buta zaznaczając miejsce otworu na śrubę łączącą wszystkie elementy razem.
Należy pamiętać o przygotowaniu dłuższej śruby.

Obrazek

Obrazek

5. Estetyka wykonania.
Ten punkt w zasadzie można już pominąć, bo element jest już gotowy. Chodzi tylko o zaokrąglenie ostrych krawędzi i wysmuklenie elementu tak by lepiej wyglądał w rolce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

6. Montujemy wszystko razem płytkę umieszczając z tyłu buta pomiędzy nim a szyną. Wszystko skręcamy i mamy gotową rolkę do jazdy.
Płytka nie musi być na stałe przymocowana do buta, co z resztą osłabiłoby konstrukcję podstawy buta czego byśmy nie chcieli, a w przypadku Twister plastik pod piętą jest dosyć cienki.

Chociaż znam takie przypadki z customów downhillowych gdzie takie płytki dodatkowo stabilizuje się wkrętami.
Ma to oczywiście sens ponieważ dodatkowa stabilizacja uchroni szynę przed jej przesuwaniem się na boki, a śrubę mocującą przed wygięciem (należy pamiętać, że teraz jest o 1cm dłuższa !)

Obrazek

Obrazek

Jeśli więc chcecie zrobić taką modyfikację i macie zamiar ostro katować takie rolki to zalecam dodatkowo połączyć taką płytkę jeśli nie śrubami z nakrętką to odpowiednim klejem, który zabezpieczy ją przed przesuwaniem na boki.
Ważne by jego warstwa nie była za gruba i by nie był zbyt elastyczny, połączenie wszystkich elementów powinno być sztywne.

To chyba tyle, teraz należałoby wszystko wypróbować i podzielić się ewentualnymi spostrzeżeniami.

Czas przygotowania jednego elementu to jakieś 30 minut bez większego pośpiechu więc cała operacja zamyka się w nieco ponad godzinie.
To bardzo prosta przeróbka, jeśli tylko macie potrzebne elementy i chęci to warto się w to pobawić.
Pamiętajcie tylko, materiał dystansujący musi mieć 1cm, musi być odpowiednio twardy, szeroki a do połączenia używajcie tylko porządnych śrub, może nawet z podkładką by dodatkowo wzmocnić i usztywnić połączenie.

Aha, kupiłem całą dużą formatkę polietylenu, gdyby ktoś potrzebował to śmiało piszcie na priva forum czy FB FSKnews.

Obrazek
Wygląda chyba spoko ? :)
Czerwone kółeczka to Hyper Concrete, na zdjęciu dzięki uprzejmości sklepu www.edge.shop.pl

Obrazek

Pozostałe zdjęcia.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: 23 wrz 2016, o 10:38 
Użytkownik

Czy byłbyś w stanie zrobić jeszcze taki adaptery?

PostNapisane: 23 wrz 2016, o 10:41 
Site Admin

Pewnie, jak pisałem, mam 50x50cm płyty polipropylenowej, starczy na kilka sztuk adapterów :)
Potrzebny jest tylko dokładny wymiar.

PostNapisane: 23 wrz 2016, o 16:35 
Początkujący

Kij z modem ale setup jest śliczny!
Ale mod też jest w porządku :) Ale przyćmiony urokiem setupu!
Szkoda, że nie chcesz niszczyć maxumów i nie twoje kółka bo bym chętnie Cię w nich dziś zobaczył :)

Powerslide doop Freestyle IV
Bauer Suprime 190

PostNapisane: 23 wrz 2016, o 17:39 
Site Admin

Maxxum zostają w fitnessowym secie, może jeszcze podziałam z cuffem od twister

PostNapisane: 26 wrz 2016, o 08:24 
Dużo pisze

Niestety ale fotek nie widać, jednak że je oglądałem to mogę już coś powiedzieć :)

Na temat przeróbki i jej sensu napisałeś wszystko, ładnie zrobione, płytka dopasowana do buta i szyny jak trzeba :)
Taki myk lepiej się sprawdza jak są aluminiowe bloki do montażu szyny, lepiej to wtedy leży i tak nie pracuje, niestety ale w Twistach nie podoba mi się to jak szyna pracuje na pięcie. Natomiast nie przejmował bym się długością śruby, ona jest najmocniejszym elementem połączenia. W rolach agresywnych są długie śruby które łączą szynę, plejt i but i wszystko śmiga jak trzeba..

Fajnie by było taki adapter zrobić z alu wyszlifować idealnie pod kształt szyny i pomalować na taki kolor jak ta czerwona anoda, ciężko by było dostrzec że coś tam jest zmodowane :)

Strefa czasowa: UTC + 1