Teraz jest 18 paź 2018, o 11:07

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 sty 2012, o 12:45 
Dużo pisze

A które łożyska są serwisowalne? Rozumiem że to te z C-ringiem? Takie np rollerblade abec5, których komplet kupiłem, są nierozbieralne? Już poczytałem, że nierozbieralne też można otworzyć z jednej strony ale ich się już nie zamknie. No ale chodzi mi o to, który model i jakiej firmy jest jednocześnie najbardziej budżetowy, czy powiedzmy do 60-70pln można dostać taki komplet 16 serwisowalnych łożysk?
I przy okazji gdzie najtaniej można dostać ten kluczyk serwisowy trójramienny i czy wogóle ten kupować czy może jakiś inny?

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: 6 sty 2012, o 13:13 
Site Admin

Szukaj okazja na allegro, ostatnio widziałem tam Powerslide Twincam ILQ 9 za 90zł komplet.
Co do kluczy każdy woli co innego.
Od siebie mogę polecić klucz imbusowy(ośki i śruby ufs) Seba/Schankel, dobra stal, nie "objeżdża" się podczas odkręcania, dobry uchwyt.
Dobre są też takie zestawy http://www.nokaut.pl/wkretaki-i-srubokr ... a7104.html
Sam takim dysponuję, za pomocą tego rozłożysz na części pierwsze rolkę każdej marki.

PostNapisane: 6 sty 2012, o 14:07 
Dużo pisze

Marecki, sprawdź te abec5 czy mają c ringa to się dowiesz bo bez zdjęcia nic nie poradzimy
Co do kluczy mam Y tool Powerslide'a z tego zestawu http://www.zicoracing.com/pl/p/Powerslide-Care-Set/290 klucz bardzo dobry, ma cztery końcówki - plus, minus, imbus 4mm i 7mm (zamiast 7mm mogła by być 3mm ale dobre i to), trzecia nie wyjmowalna jest do łożysk, mam też taki T-Wrench od Schankela http://www.zicoracing.com/pl/p/Schankel ... Wrench/508 bardzo wygodny i co ważne przez długość możesz bez problemu wsadzić go do nawet głębokiego łoża w ośkach RB, przy krótkiej końcówce jak w przypadku zestawu który podał Ci Siwy mógłbyś objechać łoże i uszkodzić je tak ze normalnym śrubokrętem mógłbyś tej ośki nie odkręcić a dopiero wykrętakiem do zerwanych śrub. Co do samego zestawu od Siwego nie polecam klucza/śrubokręta z grzechotką, nie zależnie ile by kosztował i tak się zepsuje (wiem to z autopsji) i zostaną Ci same końcówki które de facto można kupić za parę złotych i będą pasować do tego klucza Powerslide'a co podałem. Osobiście polecam klucze imbusowe z biedronki typu L z jednej strony zakończone zaokrągloną końcówką a z drugiej płaską - dopiero takim kluczem udało mi się odkręcić zapieczoną śrubę, śrubokręt, Y i T tool ani klucz RB dodawany do zestawu nie dał rady. Taki zestaw kluczy kosztuje mniej niż 10zł ale pamiętaj że one nie są srebrne jakby ze stali nierdzewnej a takiej czarnej i są bardzo wytrzymałe.

Jeśli chcesz najtańszym kosztem dorwać klucz do wyjmowania łożysk, łożyska a także imbusy to polecam jeden z tych zestawów:
http://allegro.pl/profesjonalne-lozyska ... 36847.html
http://allegro.pl/profesjonalne-lozyska ... 54702.html
http://allegro.pl/lozyska-abec-7-chrom- ... 52360.html
+ odwiedzenie biedronki i masz świetny set.

Jeśli jednak chcesz klucz to masz do wyboru także
http://www.zicoracing.com/pl/p/Schankel ... -rolek/507
http://www.zicoracing.com/pl/p/Powersli ... jednym/361
http://www.sklep.janarolki.pl/products/ ... -torx.aspx ale tu masz końcówkę torx czyli gwiazdka więc tym nie wykręcisz żadnej śruby w rolkach RB, można tylko łożyska
http://www.sklep.janarolki.pl/products/ ... 2-w-1.aspx wyjmiesz łożyska i odkręcisz tylko ośki w RB, dodatkowo torx
http://www.sklep.janarolki.pl/products/ ... x-4mm.aspx to samo co wyżej ale masz stałą końcówkę typu imbus
imo nie opłaca się brać tych kluczy ABA

Pamiętaj że kluczem typu T i nawet kluczem imbusowym typu L także powinno dać się wyjąć łożysko bez jego uszkodzenia więc musisz sam przekalkulować co Ci się opłaca.

Edit
Co do blaszek ochronnych, bez problemu można je wsadzić s powrotem w przypadku nie rozbieralnych, wystarczy zdejmować blaszkę wsadzając bardzo cieniutki śrubokręt typu minus (chyba każdy pamięta takie malutkie śrubokręty długości 3-5cm za grosze nawet w formie breloka) między pierścień wewnętrzny a blaszkę i podważyć, lekko się wygnie ale to w niczym nie przeszkadza, nawet tulejce, potem można ją umieścić na poprzednim miejscu, pamiętać tylko trzeba aby montować tą blaszką do wnętrza koła/huba

PostNapisane: 6 sty 2012, o 14:24 
Początkujący

Rzadko kupuję łożyska. Zawsze mam jednak 2-3 zestawy dzięki temu mogę na czas czyszczenia i smarowania jednych, założyć sobie inne. Obecnie używam wspomnianych tu wcześniej BSB abec3 i są świetne a przede wszystkim trwałe. Mam też komplecik chińskich łożysk po 2 zeta za sztukę, kupionych w normalnym sklepie z łożyskami i też dają radę. Zawiodły mnie natomiast stockowe łożyska seby twincam ilq9 slalom pro. Jak są nowe to świetnie się jeździ ale niestety szybko łapią spore luzy a pierścień uszczelniający się dziwnie szczerbi na wewnętrznej średnicy, przez co dostaje się brud i woda. Jednym słowem lipa. W fitnesowych filach miałem lepsze.
Jeżeli chodzi o skalę ABEC, rodzaje smaru i takie tam pierdoły to zgadzam się z Herbem, że o tym mogą sobie rozprawiać szybcy.
Jeśli będę musiał znów kupić sobie łożyska to raczej skuszę się na normalne łożyska maszynowe. Może tym razem nie chińskie ale jakieś markowe typu NSK, FAG, czy nawet polskie FŁT. Smarowidło zawsze można zastosować wg własnego upodobania.

PostNapisane: 6 sty 2012, o 14:39 
Site Admin

Różowy, nie neguj tego co napisałem wyżej bo zwyczajnie się mylisz, mieszasz i wprowadzasz w błąd.
Nie masz tego konkretnego zestawu narzędziowego który poleciłem, więc się nie wypowiadaj na jego temat, dobrze?

PostNapisane: 6 sty 2012, o 14:53 
Dużo pisze

Nie neguje, miałem droższy zestaw z grzechotką tej marki a i tak się rozp... rozwalił i gdzieś się teraz poniewiera, moi kumple mieli tak samo, wszystkie klucze, wkrętaki z grzechotką mimo ze z zestawów za 500zł się rozleciały. Choćby te dwie blaszki w grzechotce były z tytanu to i tak by się odkształciły i przestały by trzymać. Po drugie za duże koszta jeśli potrzebuje tylko wyjmować łożyska, wkręcać i wykręcać śruby z łożem hex(imbus).

Dobra, może trafiłeś na lepszy wkrętak niż ja ale nigdy nie będę polecał grzechotek. Mam wkrętak za 2zł z targu i bez problemu po założeniu końcówki z łożem hex a do niej wkręta farmerskiego jestem wstanie samym przekręcaniem śrubokrętem przewiercić kilku mm blachę/drewno i nigdy nie puszcza

PostNapisane: 6 sty 2012, o 15:20 
Użytkownik

Ja nie mogę jakie wymysly klucze do wyciągania łożysk :D Ja wkładam łożysko do imadla, bije delikatnie w tulejke imbusem albo czymś płasko zakończonym i łożysko wyskakuje, a te drugie to nawet palcem się da wycisnąć. Imbusy mam jakieś od ojca z warsztatu nie mam pojęcia.

PostNapisane: 6 sty 2012, o 15:23 
Stały bywalec

Dobry zestaw z wymiennymi końcówkami rządzi. Tylko najlepiej wybrać taki bez grzechotki, a z uchwytem na końcówki wykonanym w całości ze stali - ja mam taki w kształcie litery T.

Można takie coś kupić też osobno w sklepach narzędziowych. To ma ten plus, że się nie zniszczy. Kilka grzechotek już zniszczyłem próbując wykręcić zapieczone śruby (niekoniecznie w rolkach).

Natomiast do wożenia w kieszeni na wypadek poluzowania się śrub najlepiej wozić dobry klucz w kształcie L.

Końcówki do wyciągania łożysk to fanaberia, wystarczy uważać i da się to zrobić imbusem bez uszkodzenia czegokolwiek.

Generalnie jestem zwolennikiem prostoty projektu i funkcjonalności, takie narzędzia są najbardziej niezawodne. Nie żadne gumowe, anatomicznie dopasowane uchwyty, chrom, "scyzoryki" (popularne zestawy do rowerów), przypinane do kluczy etc. tylko surowa stal dobrej jakości. Może przy odkręcaniu będą palce przez chwilę bolały, jeżeli trzeba więcej siły użyć, ale mieć narzędzie o którym się wie że nie zawiedzie to jest bezcenne. Dał nam przykład Gordon Freeman łomem wymachując.

P.S. Zdaję sobie sprawę, że wiele rolek ma i nawet 3 rodzaje śrub, a Seba już w ogóle przeszli samych siebie stosując niestandardowej wielkości łoża w śrubach, a wtedy trzeba wozić ze sobą więcej niż jeden klucz. Rozwiązanie? Dobrać śruby tak, by jak najwięcej dał się "obsłużyć" jednym kluczem, maks dwoma. Można też sobie zrobić bardziej uniwersalny klucz spawając ze sobą dwa imbusy.

PostNapisane: 6 sty 2012, o 15:41 
Site Admin

O to mi chodziło: "... przy krótkiej końcówce jak w przypadku zestawu który podał Ci Siwy mógłbyś objechać łoże i uszkodzić je ..."

Tu wprowadzasz w błąd.
Mam ośki Salomona, bardzo głębokie, aluminiowe, odkręca idealnie, wchodzi głęboko.
To samo z innymi, nawet zapieczonymi.
I te końcówki to nie to samo co inne za parę zł, akurat tak się składa że na co dzień używam w pracy wkrętarek z takimi bitami.

Przez 7 lat przetestowałem ich już setki (dosłownie), te tanie są wykonane z kiepskiej stali które często niszczą wkręt, śrubę i samą końcówkę.
Tej marki którą poleciłem są wykonane z dobrej jakościowo twardej stali, i po odpowiednim dopasowaniu bita do gniazda nie ma opcji by coś uszkodzić.

A jeżeli grzechotka zepsuje się bez problemu dokupujesz przystawkę na takie końcówki, typu T, lub z uchwytem tradycyjnym i masz na lata.

Więc powtarzam jeszcze raz, nie wprowadzaj w błąd...

PostNapisane: 6 sty 2012, o 15:53 
Dużo pisze

O to mi chodziło Siwy, ta grzechotka do dziadostwo. A końcówki bardzo dobre ale ja mam krótkie. Zresztą imbusów nie pobiją.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1