Teraz jest 24 wrz 2018, o 04:16

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 lut 2012, o 13:37 
Użytkownik

Proponuję tu podzielić się tytułami, które uważacie za klasyki, coś, co w waszej bibliotece zawsze będzie ostoją, do której się wraca. Mogą to być książki zmieniające życie, albo po prostu dobre mordobicie :D

Osobiście zacznę od moich dwóch ulubionych autorów:

1) Kurt Vonnegut "Trzęsienie czasu" i "?niadanie mistrzów, czyli żegnaj czarny poniedziałku". Pozostałe jego książki również polecam, ale te dwie moim zdaniem miotą, mimo, że nie są chyba oceniane najwyżej z jego twórczości w gronie krytyków. Po krótce opisując zalety:
- niesamowite podejście do rzeczywistości -> sarkazm, wyśmiewanie, banalność egzystencji ogółu
- brak jednolitego czasu, jednej akcji, można powiedzieć, że rzeczywistość oniryczna, ale nie jest to twórczość surrealistyczna
- humor na najwyższym poziomie.

2) Julio Cortazar "Gra w klasy". Literatura bardziej poważna, ale również dotykająca bardziej ducha niż codziennych spraw. Książka nieszablonowa, otwarta formuła, wiele wątków. ?wiat przedstawiony znów nieciągły, ale to nie czas i miejsce akcji są najważniejsze. Tory myślowe bohaterów bywają niesamowicie wiernie opisane, lektura pobudza do myślenia. Nie jest to książka prosta w odbiorze, wymaga, chyba zamiłowania do stanów półsennych, a jak nie, to do surrealizmu. Gorąco polecam, moje chyba "best ever".

Ciekawią mnie Wasze propozycje, względnie poszerzę moją listę:P

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: 8 lut 2012, o 14:49 
Stały bywalec

1) Orson Scott Card "Gra Endera" - pierwsza część cyklu. Następne też są dobre. Co ciekawe, po skończeniu całego cyklu, autor wypełnił białą plamę między pierwszą częścią, a drugą, "Mówcą umarłych" - zmieniając nieznacznie przebieg wydarzeń z ostatniego rozdziału "Gry Endera" (nowe wydania zawierają przeważnie wersję pierwotną oraz po zmianie). Powstał także cykl rozgrywający się w tym samym uniwersum, równolegle do biegu wydarzeń głównej serii - jeszcze go nie przeczytałem.

"Grę Endera" cenię za podejście "low-sf" (w ostatnich częściach nieco się to zmienia, ale nie jest to laserowe disco na miarę "Star Wars") oraz za to że skupia się na problemach moralnych, jakie towarzyszą naszej cywilizacji na co dzień. Tak naprawdę, obca rasa - "robale" - są reprezentacją naszych swojskich, ziemskich "innych". Innych kultur, innych grup społecznych - książka uświadamia nam, że dążenie do wojny bierze się z niezrozumienia drugiej strony ORAZ świętego niekiedy przekonania o własnej racji ORAZ strachu, który może popychać i często popycha do całkowitej eksterminacji "wroga".

Dalsze części cyklu skupiają się bardziej na mechanizmach politycznych oraz zagadnieniach ekologii, mają inny wydźwięk, ale nie są to nigdy książki z rodzaju czysto rozrywkowego sf. Nie ma sieczki czy błahej walki "dobro-zło".

PostNapisane: 8 lut 2012, o 14:52 
Użytkownik

Jako, że lubuję się głównie w powieściach fantasy i sf rzucę na pierwszy ogień typową beletrystyką, pierwsze co mi przyszło do głowy, a konkretnie pewną trylogią o wampirach... Nie, nie bójcie się, wiem o czym większość pomyślała. To niesłusznie mało popularna, nawet wśród fanów tematu, seria polskiej pisarki Magdy Kozak, "Nocarz", "Renegat" i "Nikt", opowiada historię młodego, szukającego nowego życia, świeżego agenta ABW, który wpakował się w środek niezłej kabały, z której próbuje wyjść cało. Jak opisał pierwszą część inny polski pisarz Jarosław Grzędowicz:

Oto nieumarli krwiopijcy, jakich dotąd nie widziałem. W tle Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, walki o transporty krwi, tajne służby i działania specjalne opisane przez młodą autorkę z zastanawiającą kompetencją.

Miejscami surowa i brutalna, czasem łagodna i przyjemna historia opisana dość lekkim, miejscami trochę chaotycznym, językiem, dużo akcji, niewybredny, doskonale sprawdzający się humor, trochę romansu i świetna prezentacja głównego bohatera, jego dylematy i wewnętrzne (dosłownie i w przenośni) przemiany. No i czuć świetny, polski klimat zakrapiany mrocznym światem nieumarłych.

Nie jest to utwór wybitny, ale na pewno warty polecenia, a wręcz must-have dla miłośników gatunku.

//edytka
krótko, ++ do "Gry Endera"

PostNapisane: 8 lut 2012, o 15:24 
Site Admin

zakładajcie osobne tematy bo potem ciężko będzie ten jeden przeglądać :)

PostNapisane: 9 lut 2012, o 09:54 
Użytkownik

ja uwielbiam 5-cio ksiąg sapkowskiego do kt?rego często wracam, jak dla mnie, KLASYKA!

PostNapisane: 25 lip 2018, o 18:03 
Początkujący

A czyta ktoś z was fantastykę, m in Lema?

Strefa czasowa: UTC + 1