Teraz jest 26 kwi 2018, o 08:55

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 kwi 2011, o 19:01 
Dużo pisze

Witam Szanowne Gremium,
Rozpocząłem poszukiwania możliwości konserwacji, czyszczenia i serwisu onych wymienionych łożysk SG7.

Sprawa pierwsza, najważniejsza, czym to smarować. Rozumiem, że należy użyć smaru silikonowego, jednakże ważna jest lepkość tego smaru. Przykładowo ten CX-80 jest gęsty jak cholerny towot. Czy ma ktoś jakieś doświadczenie ze smarowaniem tego typu łożysk.

Kolejną sprawą jest rozebranie onych łożysków. Są to łożyska w zasadzie nierozkładalne, tj. można zdjąć osłonkę łożyska ale już się jej nie zamontuje. Następnie łożyska montuje się otwartą stroną do środka i podobnoż jest git, jak to wygląda w praktyce to nie wiem. Smutna rzecz że komplet nowych łożysk SG7 na allegro stoi po 80 zł a SG9 po 100 złotych.

Czy najlepszą opcją jest kupić silikon w sprayu, albo walić go do łożyska jakąś strzykawką, no nie wiem, każda pomoc będzie przydatna i poszukiwana. ;]

Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  

PostNapisane: 4 kwi 2011, o 19:21 
Site Admin

Teoretycznie łożyska SG skonstruowane są dlatego tak by ich nie otwierać :)
To prawda co mówisz, jak wyjmuje mocno zabrudzone łożysko to po wewnętrznej stronie są w idealnym stanie, zero kurzu itp.
Więc to jest opcja.
Tak na logikę to nie mieszał bym smarowideł, jak już to lepiej usunąć stare i zastąpić nowym.

Lata temu raz czyściłem łożyska i smarowałem to wtedy smarem grafitowym.

Dodam jeszcze że obecnie mam SG9 RB, i są naprawdę dobre :)

PostNapisane: 4 kwi 2011, o 19:22 
Dużo pisze

bez sensu walić dodatkowo... bo tam jest już smar i będzie go o wiele za dużo... wymiesza sie z tym syfem i jeszcze gorzej. Polecam dołożyć i kupić twincamy ilq9, są otwieralne i moim zdaniem porządne łożyska. mam ilq5 czy abec 5 i sa nie do zajechania od dluzszego czasu. konserwacja to zdjęcie blaszek, umycie blaszek, a łozyska do rozpuszczalnika do farb np płuczesz porządnie najlepiej 2 razy. a potem dobrą ilość smaru i zamykasz. Testowałem to na jednym łożysku zajechanym i po wymianie znaczna poprawa. smaru używałem łt-42.

PostNapisane: 4 kwi 2011, o 19:40 
Dużo pisze

Tak na przyszłość myśle nad porządnymi łożyskami, które można serwisować. Te w linku poniżej np są na trwałe otwarte z jednej strony.

http://www.zicoracing.com/Powerslide_Tw ... i-810.html

PostNapisane: 4 kwi 2011, o 19:49 
Site Admin

Polecam TWINCAM, miałem 3 5 i 9, które były/są najlepsze, a były już smarowane, tyle że były to "oryginalne" Twincam, dodawane do rolek Salomona.

Nie wiem właśnie jak to jest z tymi twincanami, b oryginalne są droższe. Czy te powerslida są inne czy to tylko dodano napis...
Na stronie TWINCAM poczytaj sobie trochę i rozważ :)
Wiem że wytwarzają łożyska 6 kulkowe i 5 kulkowe, które dzięki mniejszej ilości kulek są większe, tzn. kosz, kulki i bardziej wytrzymałe.
no i oczywiście można je serwisować, mają zawleczkę "c" i jest to bardzo łatwo rozbieralne ;)

PostNapisane: 4 kwi 2011, o 20:19 
Dużo pisze

i lepiej kupic classic, te pro są gumowe;)

PostNapisane: 4 kwi 2011, o 20:31 
Użytkownik

Ja mam akurat komplet łożysk z PS 'ABEC 7' są one rozbieralne i 2 komplety po 1zł szt z allegro z gumowymi osłonkami '2RS'
Do oliwienia używam Brunox high-speed, wcześniej używałem rowerowego smaru do łożysk piast na bazie litu ale był gęsty i się strasznie go nakładało przez strzykawkę :)

Brunoxa mogę polecić ale jak ktoś ma parę kompletów łożysk bo dosłownie 10-12 godzin jazdy i trzeba wymienić, taki urok oliwki.

PostNapisane: 4 kwi 2011, o 21:35 
Stały bywalec

Dobre są podobno też NINJA ABEC3, oraz BSB ABEC3 lub 5. Do freeride wytrzymałość>szybkość, bo na kołach max. 80mm potencjału bardziej precyzyjnych nie wykorzystasz.

PostNapisane: 5 kwi 2011, o 15:46 
Początkujący

Siwy napisał(a):
Polecam TWINCAM, miałem 3 5 i 9, które były/są najlepsze, a były już smarowane, tyle że były to "oryginalne" Twincam, dodawane do rolek Salomona.

Nie wiem właśnie jak to jest z tymi twincanami, b oryginalne są droższe. Czy te powerslida są inne czy to tylko dodano napis...
Wiem że wytwarzają łożyska 6 kulkowe i 5 kulkowe, które dzięki mniejszej ilości kulek są większe, tzn. kosz, kulki i bardziej wytrzymałe.
no i oczywiście można je serwisować, mają zawleczkę "c" i jest to bardzo łatwo rozbieralne ;)

Ze sobie tak pozwole Panie administratorze co tez Pan pie...li ;)
Twincam to te pracujące w bliżniaczej parze teoretycznie parowane w fabryce pod względem parametrów niczym pamięć w kompie ,a co sobie która napisze to jej fantazja i tyle a my i tak tego nie sprawdzimy .Firmy jakim bym ufał w to co piszą to tylko i wyłącznie producenci łożysk tacy jak SKF, Ninja,Jest jeszcze kilka ale przyznaje nie pamiętam a nie bede pisał głupot .
Reszta tylko firmuje mniej lub bardziej udane twory.
Powiedz mi Panie administratorze ,jesli mamy stałą średnice zew łożyska ,stałą srednicę wew , pierścień zew i wew o tej samej grubości to jakim cudem chcesz tam zmieścić kulki o wiekszej średnicy ????? .Owszem są 5-cio i 6-cio kulkowe łożyska ale o tej samej średnicy kulek .5 cio kulkowe są jedynie lżejsze niby przez to szybsze ale mniej wytrzymałe ( tylko po co to komu w slalomie czy freeride ) ,Seba wkłada do swoich rolek 5-cio kulkowe i jak dla mnie miłośnika Seba to najsłabszy punkt tych rolek ich łozyska są definitywnie do D.....y .To pierwsze co wymieniam po tygodniu po zakupie nowych rolek seba .

PostNapisane: 5 kwi 2011, o 17:40 
Site Admin

jarek napisał(a):
Siwy napisał(a):

Ze sobie tak pozwole Panie administratorze co tez Pan pie...li ;)
Twincam to te pracujące w bliżniaczej parze teoretycznie parowane w fabryce pod względem parametrów niczym pamięć w kompie ,a co sobie która napisze to jej fantazja i tyle a my i tak tego nie sprawdzimy .Firmy jakim bym ufał w to co piszą to tylko i wyłącznie producenci łożysk tacy jak SKF, Ninja,Jest jeszcze kilka ale przyznaje nie pamiętam a nie bede pisał głupot .
Reszta tylko firmuje mniej lub bardziej udane twory.
Powiedz mi Panie administratorze ,jesli mamy stałą średnice zew łożyska ,stałą srednicę wew , pierścień zew i wew o tej samej grubości to jakim cudem chcesz tam zmieścić kulki o wiekszej średnicy ????? .Owszem są 5-cio i 6-cio kulkowe łożyska ale o tej samej średnicy kulek .5 cio kulkowe są jedynie lżejsze niby przez to szybsze ale mniej wytrzymałe ( tylko po co to komu w slalomie czy freeride ) ,Seba wkłada do swoich rolek 5-cio kulkowe i jak dla mnie miłośnika Seba to najsłabszy punkt tych rolek ich łozyska są definitywnie do D.....y .To pierwsze co wymieniam po tygodniu po zakupie nowych rolek seba .

Przepraszam, panie Użytkowniku Jarku ;) zamiast 7 jest 6 kulek ;)

A tu cytacik
"Less is more! The contact area between the balls and the inner and outer rings has been reduced with 6 balls, so ILQ-9's spin with less friction that any other inline bearing. With larger balls, there's also less void space inside the raceway, so the bearing can be filled with less lubrication, allowing more free spin.

Additionally, the larger balls (4.5 mm diameter) allow ILQ-9's to handle greater laoding rates. This means they are superior for heavier skaters, and for stressful activities like hockey, aggressive skating, or hihg-speed pushing and cornering"

LARGER BALLS- większe kulki ;)

Też tak podejrzewam że to tylko na licencji, jak np. w aparatach Sony, gdzie optyka niby to Carl Zaiss, a to tylko przebadane i zatwierdzone przez ową firmę.

Wiem co po angielsku oznacza słowo twin jednak: "In 1986 Asia Access, Inc. was established and TWINCAM was trademarked. TWINCAM designs, manufacturers, and sells in-line skate bearings and oils. In 1990 our first bearing specially designed for in-line skating was produced. Shortly after in 1991 we produced our first serviceable in-line bearing that includes an inner ring with undercut and outer ring with a C-clip."

"...Asia Access Inc.
...Twincam was trademark"To zasugerowało mi istnienie takiej marki, jeżeli został to opatentowane.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1